Dny Hod Min
Dny Hod Min
30. 9. 2021

Michal Stanovský si doběhl pro svoje první maratonské zlato a nový český rekord

Polské město Varšava bylo v neděli 26. září 2021 dějištěm 4. Mistrovství světa neslyšících v maratonu s názvem “Maraton Warszawski”. Českou republiku reprezentovali Michal Stanovský a vedoucí výpravy Roman Kaut.
story

Michal Stanovský v bílomodrém závodním dresu

Maratonský závod (běh na 42,195 km) odstartoval v neděli 26. září 2021 v 8:00 hodin. Na startovní čáru se společně i se slyšícími závodníky postavilo 20 neslyšících běžců z 11 států a 8 neslyšících běžkyň z 5 států.

Michal Stanovský se zúčastnil závodu s cílem zaútočit na medaili. A povedlo se mu to! Stal se mistrem světa poprvé v historii ČR. A také zlepšil nový český rekord neslyšících v čase 2:29:40 (starý rekord: 13. října 2019 – čas 2:47:41).

fot: www.sportografia.pl Zleva: Tomasz Gawronski z Polska, mistr světa Čech Michal Stanosvký, Rafal Nowak z Polska

Michal Stanovský:

"Na start jsem nastoupil s cílem získat alespoň medaili jakékoliv barvy. Rozběhl jsem se rozumně, nechal jsem Keňany utéct. První kilák jsem běžel s Japoncem Nakano. Po pomalém kilometru jsem trošku zrychlil. Pak jsem běžel do 25. km s atletem RCDS Erofeevem na průběžném 4-5. místě, se kterým jsem trošku pohrál se změnou tempa a rychlosti, ten pak odpadl. Pak jsem běžel pořád tempově stejně, až jsem na 32. km předběhl prvního Keňana. Na 35. km odpadl další a nakonec jsem na 38. km předběhl prvního. V tu chvíli jsem měl krizi, lýtka moc nefungovala a taky jsem pro jistotu už trošku zpomalil, abych doběhl do cíle, který už jsem měl ve svých rukou. Nakonec jsem doběhl jako první v novém českém rekordu neslyšících za 2:29:40."

Tři nejlepší neslyšící maratonci – muži

Mistrem světa v maratonu neslyšících se stal Michal Stanovský z ČR, který uběhl závod v čase 2:29:40 a navíc vytvořil nový český rekord neslyšících. Za ním se umístil Tomasz Gawronski z Polska, který doběhl do cíle v čase 2:33:58. Trojici nejlepších běžců uzavírá Polák Rafal Nowak. Závod uběhl za 2:34:30.

Zleva: 2. místo Tomasz Gawronski z Polska, 1. místo - mistr světa Čech Michal Stanovský, 3. místo Rafal Nowak z Polska

Tři nejlepší neslyšící běžkyně – ženy

Mistryní světa neslyšících v maratonu se stala Němka Dr. Nele Alder-Baerens. Závod zaběhla v čase 2:53:41. Za ní se umístila Daria Gainetinova z Ruska (3:01:35) a třetí se umístila Agata Kosztowny z Polska (3:10:07).

Zdroj: STK Atletika (Roman Kaut)