Report orientačních běžců z Deaflympiády

0
490

Na Deaflympiádě v Sofii byl na programu her také orientační sport, kterého se zúčastnili 4 orientační běžci z ČR – Jaroslav Vondrouš, Josef Procházka, Libor Hubáček a Jiří Janda.
Na vysvětlenou, co je orientační sport? Je to běh neznámým terénem s pomocí speciální mapy pro orientační běh a buzoly. Mapu dostane závodník až na startu, na mapě jsou zakreslena kolečka kontrol, která jsou umístěna v terénu. Závodník musí tyto kontroly ve stanoveném pořadí orazit pomocí čipu, který má u sebe v co nejkratším čase.

Závody proběhly ve dnech 29.7. – 2.8.2013, tedy až v 2. týdnu trvání her. V 1. týdnu se trénovala fyzička během v parku a v kopcích, na konci týdne pořadatelé připravili modelový trénink pro sprint, middle, long a štafety.
První závod dne 29.7. byl sprint v parku v délce 3,0 km a 17 kontrolami na mapě v měřítku 1:5000. Startovalo 27 mužů, Jarda Vondrouš nestartoval (za 1 stát mohli běžet jen 3 závodníci). Sprint byl mapově jednodušší, o pořadí rozhodovala rychlost běhu. Dobře zaběhl Josef Procházka na 12. místě.
Hned druhý den se konal závod middle (krátká trať) v délce 5,8 km a 28 kontrolami na mapě v měřítku 1:10000. Závod v middlu byl v podstatě delší sprint ve stejném prostoru parku, ale ve vzdálenější části, která byla zarostlá s množstvím cest a pěšinek a kontroly byly umístěny většinou v prohlubních. Jednalo se o rychlý závod, který však vyžadoval od závodníků vysokou koncentraci na čtení mapy. Pro změnu nestartoval Jiří Janda. Opět dobře zaběhl Josef Procházka, z 28 startujících skončil na 13. místě. Po Naopak Jaroslav Vondrouš v jednom místě mapového postupu ztratil koncentraci a vynechal 2 kontroly, proto byl diskvalifikován.
Po jednodenní pauze se běžel long (klasika) v délce 8,7 km, s převýšením 405 m a 24 kontrolami na mapě v měřítku 1:12500. Závod v longu se běžel v náročném kopcovitém terénu na úbočí pohoří Vitošy za velkého tepla, což se projevilo ve značném vyčerpání většiny závodníků. Opět z naší výpravy se nejlépe umístil Josef Procházka, který doběhl na 16. místě. Libor Hubáček vzdal pro zranění kolena a jeho start v dalším závodě štafet byl ohrožen. Jiří Janda skončil 22. s obrovskou časovou ztrátou na vítěze.
Závod tříčlenné štafety se běžel v předposlední den Deaflympijských her. Za ČR běželi Josef Procházka, Jaroslav Vondrouš a Libor Hubáček s bolavým kolenem. Každý běžel úsek v délce 5 km a 17 kontrolami na mapě v měřítku 1:10000. Závod štafet se běžel ve stejném terénu jako long. Orientačně byl závod lehčí než long. Ze sedmi mužských štafet skončili naši kluci na šestém místě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno