44. kongres ICSD v hotelu Moskva

0
597

V hotelu Moskva byl ve středu v devět hodin místního času zahájen dvoudenní světový kongres ICSD. Sjeli se na delegáti ze 74 zemí světa. Naši republiku zastupovali pan prezident ČSNS Vojtěch Volejník, 1.viceprezidentka Marcela Hyklová a 2.viceprezident Ota Panský. Další dva členové výboru Jiří Maňák a Markéta Spilková se kongresu zúčastnili jako pozorovatelé.
Den předtím, v úterý proběhl workshop věnovaný všem aspektům fungování Světové sportovní organizace neslyšících (ICSD).
První den kongresu ICSD byl věnován zprávě o činnosti minulého období a schválení strategie do roku 2017, druhý den kongresu ICSD započal hlasováním – schvalováním zpráv o proběhlých MS a výběru pořadatelů následujících MS. Kongres vzal na vědomí, že jediným kandidátem na zimní Deaflympijské hry 2015 je Rusko, čeká se však na poslední potvrzení od ruské vlády, aby pořadatelství pro Rusko bylo oficiálně přiděleno.
Vrcholem byly volby výboru ICSD. V těsném souboji o post prezidenta ICSD vyhrál Rus Valery Rukhledev nad Britem Craigem Crowleyem, nyní už bývalým prezidentem. Třetí kandidát, Američan Joel Barish s osmi hlasy do druhého kola už nepostoupil. První kolo bylo v poměru 34:32 pro Craiga Crowleyho, druhé kolo ale otočilo výsledky – Valery Rukhledev vyhrál díky hlasům 39:33. Poté delegáti volili kandidáty do dalších pozic výboru. Volby byly do posledního momentu dost napjaté.
Na závěr byl předán diplom čestného člena ICSD bývalému medailistovi v běhu na lyžích – Markku Jokinen z Finska – bývalý prezident WFD a současný prezident EUD a hlavně velký bojovník za práva pro neslyšící.

Výbor ICSD pro rok 2013 -2017
Prezident: Valery Rukhledev (RUS)
Viceprezident pro světový sport: Keng Chan (TPE)
Viceprezident pro mládež: David Lanesman (ISR)
Členové výboru: Rebecca Adam (AUS), Marjo Lušić (CRO)