Tomáš Pazdera – prvním mistrem světa ve snowboardcrossu neslyšících!

0
842

1. Mistrovství světa ve snowboardu neslyšících se konalo v termínu od 8. do 17.února 2013 v Rusku ve Shukolovu, které je asi 50km vzdálené od Moskvy.

Naši republiku tam jel reprezentovat jediný snowboardista, Tomáš Pazdera a s ním jako doprovod jela Markéta Spilková, členka výboru ČSNS. Celkem tam bylo sedm států – domácí Rusové, Japonci, Norové, Rakušané, Finky, Švýcar a my.

Závodilo se tam v pěti disciplínách – paralelní slalom (PSL), paralelní obří slalom (PGS), half-pipe (HP), big air (BA) a snowboardcross (SBX).

První závod měl Tomáš v neděli – v paralelním slalomu. Tato disciplína nebyla Tomášova nejsilnější a navíc neměl na tuto disciplínu stavěné prkno – měl speciální na snowboardcross. Přesto se v závodu snažil a skončil sedmý z celkových jedenácti mužů. Tomáš byl se svým výsledkem docela spokojen.

V úterý v závodě na paralelním obřím slalomu Tomáš překvapil sebe, Markétu a všechny ostatní účastníky, když udržel druhé místo z kvalifikace až do finále. Měl opravdu štěstí! Někteří závodníci jezdili dobře, ale zbytečně zbrkle a uklouzli a tím ztratili čas. Tak Tomáš získal pro naši vlajku první medaili – stříbrnou.

Ve čtvrtek byl pro všechny volný den – udělal se výlet do Moskvy. Bylo sluníčko a teplo, tak výlet byl příjemný.

V sobotu se konal závod v poslední a Tomově nejsilnější disciplíně – snowboardcross. Předtím na tréninku Tomáš zjistil, že má docela dva konkurenty. Během závodu byl Tomáš nervózní, protože v kvalifikaci i semifinále trochu klouzal. Měl co dělat, aby celou trať jel dobře a neupadl. Ve finále se mu podařilo soustředit jen na trať a vyplatilo se mu to. Celý závod nakonec vyhrál a Tomáš se stal prvním mistrem světa v této disciplíně, která se jela vůbec poprvé na závodech pro neslyšící.

Domů si Tomáš odvezl dvě medaile – stříbrnou z paralelního obřího slalomu a zlatou ze snowboardcrossu.

Podrobné výsledky jsou k zhlédnutí http://www.wdsc.ru/en/results.html.