Hodnocení ME neslyšících v badmintonu 2022

0
342

Ve dnech 24. září až 1. října 2022 se v litevském města Palanga konal 2. ročník Mistrovství Evropy neslyšící mládeže v badmintonu a 9. ročník Mistrovství Evropy neslyšících v badmintonu. Českou republiku reprezentovala výprava ve složení: Jana Havlová, Julia Hejnová, Dennis Pražák, Vanessa Pražáková, trenér Marek Matula a fyzioterapeutka Lenka Přikrylová.

Prvně startovali naši nejmladší v juniorské kategorii. Vanessa Pražáková v singlu holek, Dennis Pražák v singlu kluků a oba dva společně ve smíšené čtyřhře juniorů.

Vanessa měla ve skupině 3 soupeřky – nasazenou jedničku z Ukrajiny Chernomorovou, Bulharku Spasovou a Turkyni Demirel. S Ukrajinkou prohrála, Bulharku a Turkyni porazila, Skončila tedy druhá ve skupině a postoupila do čtvrtfinále, kde prohrála s Litevkou Ramaneckaite. Vanessa tedy na svém prvním mezinárodním turnaji neslyšících skončila na 5. místě z 16 holek.

Dennis měl těžký los, skončil ve čtyřčlenné skupině s Turkem Buyukgoze, Litevcem Rimkus a Ukrajincem Slobodianyk. S Turkem padl ve dvou setech, Litevce s přehledem porazil a s Ukrajincem to byl boj ve třech setech, ale s porážkou. Ve skupině skončil 3. a do play-off nepostoupil.

Dennis s Vanessou ve smíšené čtyřhře čelili dvěma párům – tureckému páru Buyukgoze + Acikel a ukrajinskému páru Slobodianyk + Pylypchuk. S oběma páry prohráli, skončili třetí ve skupině a dál nepostoupili.

Poté následovalo ME dospělých, kde startovali Dennis ve dvouhře mužů a smíšené čtyřhře. Julia Hejnová ve čtyřhře žen a Jana Havlová ve dvouhře žen, smíšené čtyřhře a čtyřhře žen.

Dennis měl ve dvouhře mužů čtyřčlennou skupinu, kde čelil Švýcarovi Mullerovi, Ukrajinci Sienichkynovi a Turkovi Buyukgoze. Se všemi prohrál ve dvou setech, skončil čtvrtý a ze skupiny nepostoupil. Zejména turecká výprava se mohla opírat o mladé nadějné hráče, kterým bylo kolem 17 let a kteří pravidelně trénují – dvakrát denně, 5 dní v týdnů v rámci školy. Turecko se tak dostává na úroveň ruských, ukrajinských a litevských reprezentací, kde jejich členové mají badminton jako svoji profesi.

Dennis s Janou čelili ve skupině nasazenému ukrajinskému páru Kovalenko + Hubanova a tureckému páru Yilmaz + Demirel. Zejména v zápase proti Turecku to bylo vyrovnané, ale nakonec oba dva zápasy prohráli. Skončili třetí ve skupině a dál nepostoupili.

Jana s Julií byly ve čtyřčlenné skupině – za soupeřky měly turecký pár Kucuksevgili + Uludag, litevské sestry Michailovy a ukrajinskou dvojici Voluiko a Fyts. S Tureckem prohrály, ale vyhrály nad Litvou a Ukrajinou. Skončily tedy druhé ve skupině a postoupily do čtvrtfinále. Los ve čtvrtfinále jim přiřkl francouzský pár Dubois + Reymond. Bojovaly proti nim, zejména ve druhém setu, ale na výhru to nestačilo a skončily tedy páté ze 14 evropských párů.

Jana byla ve dvouhře žen šestou nasazenou a ve své skupině měla 3 soupeřky – Ukrajinku Horobets, Turkyni Atas a Litevku Michailovou. Všechny zápasy ve skupině měla pod kontrolou, potvrdila své nasazení a postoupila do osmifinále z prvního místa ve skupině. V osmifinále čelila další Ukrajince Chzhao, kterou taky porazila a postoupila do čtvrtfinále, kde ji čekala repríza zápasu z nedávné Deaflympiády v Brazílii – německá juniorská mistryně Evropy 2018 a vicemistryně světa 2019. Tento zápas Jana prohrála – zde se již projevovala únava z předchozích zápasů a zranění ruky, ale i tak to byl zápas plný dlouhých výměn, který přítomní diváci ocenili. Jana skončila 5. z 28 startujících žen na mistrovství Evropy, čímž se jí povedlo dosáhnout předem nastoleného cíle – obhajoba 5. místa z ME 2018!

Česká reprezentace si tak odváží z ME 2022 tři pátá místa a cenné zkušenosti, zejména pro mladší část.

Jménem STK badmintonu Českého deaflympijského výboru, z.s. bych ráda poděkovala firmám KINE-MAX a Kofola za jejich materiální podporu během konání Mistrovství Evropy neslyšících v badmintonu, kdy jsme měli k dispozici kvalitní vybavení pro naši fyzioterapeutku a zajištěný pitný režim pro celou českou badmintonovou výpravu. Děkuji moc!

Zpracovala Mgr. Jana Havlová
STK badmintonu
Český deaflympijský výbor, z.s

Odkazy na výsledky:

Výsledky ME juniorů – singl kluků (Dennis Pražák)
Výsledky ME juniorů – singl dívek (Vanessa Pražáková)
Výsledky ME juniorů – mix juniorů (Vanessa Pražáková + Dennis Pražák)
Výsledky ME dospělých – singl mužů (Dennis Pražák)
Výsledky ME dospělých – singl žen (Jana Havlová)
Výsledky ME dospělých – debl žen (Jana Havlová + Julia Hejnová)
Výsledky ME dospělých – mix (Jana Havlová + Dennis Pražák)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno