Tour de Formosa 2012

0
427

Mezi neslyšícími cyklisty známý etapový závod Tour de Formosa se konal 1. – 10. listopadu 2012.
Formosa v jejich jazyce znamená stát Tchajwan, proto vznikl název Tour de Formosa. Tento etapový závod je zorganizovaný po vzoru slavného závodu slyšících cyklistů Tour de France. Třetího ročníku okolo ostrova Tchaj-wan se zúčastnil i český zástupce František Kocourek. Jako doprovod s ním jela Markéta Spilková, členka výboru ČSNS.
Do Tour de Formosa se přihlásilo třiadvacet cyklistů z jedenácti států světa. Každý stát zde měl dva až čtyři zástupce, jen František Kocourek a belgický závodník dorazili na Tchaj-wan osamoceni, a tak během závodu nemohli rámci „týmu“ ani příliš taktizovat. Letošní ročník se skládal ze sedmi etap v celkové délce 872km. V poslední, sedmé etapě se podařilo Františku Kocourkovi dospurtovat do cíle, který se nacházel na kopci, na třetím místě! V celkovém pořadí celého závodu skončil český cyklista na osmé příčce. Těsně pod stupni vítězů skončil ve druhé etapě, kdy dojel čtvrtý, v páté etapě přidal ještě jedno páté místo. Tyto výsledky na etapovém závodě jsou z pohledu české reprezentace neslyšících největším úspěchem v historii.
Celkovým vítězem se stal Francouz Steeve Touboul, deaflympijský vítěz a mistr světa. Za ním se umístili Nicholaus Schreiber z USA a Daniel Carruthers z Nového Zélandu.

Dojmy Františka Kocourka a taky Markéty Spilkové můžete přečíst zde: pdfTour de Formosa 2012.pdf
Stručný článek můžete nalézt i na těchto webových stránkách: http://www.paralympic.cz/2012/11/frantisek-kocourek-uspel-na-tour-de-formosa/
Webové stránky organizátorů, kde mimo jiné můžete najít i fotografie: http://deaftourdetaiwan.deafsports.org.tw
Belgický závodník Jean-Pierre Faucionner vytvořil video, které můžete zhlédnout zde: http://www.youtube.com/watch?v=_hEFEaEwDCA

Přehled českých účastníků na Tour de Formosa:
2012 – 3. ročník – František Kocourek – celkové pořadí 8. z 23 závodníků (1.etapa – 12., 2.etapa – 4., 3.etapa – 11., 4.etapa – 8., 5.etapa – 5., 6.etapa – 8., 7.etapa – 3.)
2010 – 2. ročník – Pavel Pastrnek – celkové pořadí 9. z 19. závodníků (1.etapa – 7., 2.etapa – 12., 3.etapa – 13., 4.etapa – 7., 5.etapa – 11., 6.etapa – 8.)
2008 – 1. ročník – Josef Merunka skončil celkově 7. a Pavel Pastrnek 9. z celkem 14 závodníků