Lenka Matoušková se stala v Polsku mistryní světa v hodu diskem

0
378

Od 23. – 28. srpna 2021 se v polském městě Lublin konalo 4. mistrovství světa neslyšících v atletice. Zúčastnilo se ho celkem 260 atletů z 35 zemí. Českou republiku reprezentovalo 7 atletů. Doprovázeli je vedoucí výpravy Roman Kaut a trenéři reprezentace ČR Lukáš Hošek a Pavel Krejča.

Pondělí 23.8.

První den, byl z pohledu českého týmu úspěšný. Dopoledne mladý 18letý atlet Oliver Punge doběhl na 8. místě ve druhém rozběhu 4:33,09. S tímto časem nepostoupil do finále a skončil celkově na 13. místě. V odpoledním programu nastoupili další dva naši sportovci, kteří se museli poprat s lijákem. V oštěpu, který musel být několikrát přerušen, náš atlet Jakub Nosek prvním pokusem hodil nejdále za 56,48m a skončil na 5. místě. V posledním běžeckém závodě tohoto dne na 10 000 m, kde déšť postupně přecházel do lijáku, závodil Michal Stanovský a po stíhacím běhu doběhl na 6. místě s novým českým rekordem neslyšících za 32:08,12.

Michal Stanovský:

První závod na MS neslyšících 2021 se povedl. Počasí moc nepřálo, od mírného deště přešlo na úplný liják. Po rozumném začátku, kdy jsem 6 závodníků nechal utéct, jsempo 2km začal zvyšovat tempo a stíhal skupinu.Jeden Polský závodník na 6. místě byl přede mnou o cca 200m. Až na 8 km jsem ho doběhl a poté jsem si pohlídal 6. místo.Závodník RCSD (Rusko) byl už trošku dál a já si šetřil síly na středeční 5000m. Byl to můj premiérový závod na dráze na 10 000m. Čas: 32:08,12 – český rekord neslyšících a ode dneška držím už všechny rekordy od 5000m až po maraton. Dnešním závodem jsem se kvalifikoval na Deaflympijské hry 2022 v Brazílií.

Úterý 24.8.

Druhý den závodů byl bez české účasti.

Středa 25.8.

V prvním rozběhu na 800m nastoupil náš závodník Oliver Punge a doběhl na 6. místě v novém osobním rekordu 2:05,26. Celkově skončil na 12. místě.

Odpoledne nastoupila na 400m překážek Kateřina Korgerová a po vleklém zranění se kterým se trápila celou sezónu skončila na 5. místě s časem 74,90. Erikovi Čížkovi odložili závod v hodu kladivem na zítřejší den z důvodu bezpečnosti ostatních atletů. V 18hodin nastoupili na běh 5000m Daniel Juříček a Michal Stanovský. Daniel skončil na 13. místě s časem 17:33,59 a Michal po strhujícím finiši s Nizozemcem doběhl na 6. místě v čase 15:20,89. Jen těsně mu chybělo k vlastnímu rekordu.

Čtvrtek 26.8.

Počasí bylo chladné a deštivé. Dopoledne nastoupila do druhého běhu 100m překážek Kateřina Korgerová, která už s vědomím jistého postupu do finále dobíhala volněji.

Ve 12hodin nastoupil v hodu kladivem Erik Čížek a skončil 6. s výkonem 41.40 metrů.

Odpoledne nastoupila na svůj 200m rozběh Kateřina Korgerová. V tomto rozběhu bohužel už nepostoupila do finále a skončila celkově 17. s časem 31.56s.

Pátek 27.8.

Dnes je předposlední den MS a zároveň poslední den s českou účastí. A dnes to cinklo! V hodu diskem a výkonem 47.29 metru se stala mistryní světa Lenka Matoušková. Všechny zapsané pokusy jí stačily na vítězství.

Lenka Matoušková:

Až dnes ráno mi docvaklo, že máme kompletní sbírku medailí:

2017 –DeaflympiádaZLATO a deafylmpijský rekord

2019 – mistrovství Evropy ZLATO

2021 – mistrovství světa ZLATO

Je to supr pocit. Velké poděkování patří všem, kteří mě na cestě za zlatými medaili doprovázeli. Obrovský dík patří trenérovi panu Šilhavému, který i přes nepříznivé podmínky v covidovém období a zdravotními komplikacemi v 73letech, mi vždy byl a stále je po 7 letech spolupráce mou velkou oporou. Mým letošním novým kondičním trenérem se stal Pavel Krejča. Obětoval naši spolupráci spoustu času a úsilí. Doprovázel mě na všechna soustředění, a i přes pár zranění byl se mnou stále trpělivý a nevzdal to. STACA převzala zodpovědnost za mou silovou přípravu, kterou mě vedl věrný David Altman, který mi tréninky „šil“ na míru. Poděkování patří také Českému svazu neslyšících sportovců a nyní nově Národní sportovní agentuře. Bez zázemí a opory, kterou mi má rodina a nejbližší poskytují, bych na tuhle sbírku nikdy nedosáhla. Velké díky patří mému příteli, mamince a tatínkovi. Děkuji všem za obrovskou trpělivost.

Dnes běžela taky finále 100m překážek Kateřina Korgerová, které nevyšel přechod druhé překážky a po snaze dotáhnout se na soupeřky skončila na 7. místě v čase 18.18.

Sobota 28.8.

Poslední den závodů je bez české účasti. Byl závěrečný ceremoniál. Lenka Matoušková byla organizátory tohoto šampionátu vyhlášena jako nejlepší atletka ve vrhačských disciplínách. Junioři zase naopak posbírali nové zkušenosti a jistě mají motivaci do další práce. Poděkování patří NSA za finanční podporu. Dále patří velký dík za dobrou spolupráci ČSNS a klubům SK Olympia Praha SPS, SKN Brno, SK SKIVELO Olomouc a SSK Vítkovice.

Zdroj: STK Atletika (Roman Kaut – vedoucí výpravy reprezentace ČR)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno